Demokratins röster

Planerade in lite extra tid på Centralstationen i Stockholm i förmiddags. Passade på att förtidsrösta i valet till EU-parlamentet.

Med tanke på att demokratihatarna är på stark frammarsch i Europa är varje vettig röst för sans och reson värdefull. För mig känns det här valet än viktigare än det val vi hade i höstas.

Röstningen är jättesmidig, även om man inte har sitt röstkort med sig. Trevlig personal som hjälper till med att skriva ut ett nytt och hela processen klaras av snabbare än det tar pendeltåget att ta sig mellan Huddinge och Älvsjö (ca 5 minuter vill jag upplysa alla mina vänner som inte har Stockholmsanknytning).

2 reaktioner på ”Demokratins röster

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.